Vizualizace vítězného návrhu Petr Hájek Architekti

Od loňského srpna se vám hlásíme s nepravidelnými PLATOreporty, ve kterých informujeme o budoucnosti Bauhausu a jatek. Ta od našeho posledního hlášení získala jasnější obrysy, když se vítězem mezinárodní architektonické soutěže na přeměnu jatek stalo studio Petr Hájek Architekti.

Jedním z důležitých znaků regulérní architektonické soutěže je představení posuzovaných návrhů veřejnosti. Na výsledném rozhodnutí soutěžní poroty to sice nic nezmění, ale možnost diskutovat nad souvislostmi její volby je důležitým krokem k tomu, aby občané a budoucí uživatelé stavbu vzali za svou. Výstava návrhů, z nichž se vybíral ten nejvhodnější pro rekonstrukci historických jatek pro potřeby PLATO Ostrava, není výjimkou. Od 30. května 2017, kdy se uskuteční vernisáž za přítomnosti zástupců města, poroty a samozřejmě autorů oceněných projektů včetně vítězného návrhu, jsme připraveni věnovat maximální pozornost všem názorům a dotazům, které se soutěže a jejího výsledku týkají.

Přestože statutární město Ostrava v poslední době vypsalo architektonických soutěží několik, považuji tuto za nejvýznamnější. Samozřejmě proto, že se týká naší instituce, ale především proto, že je počátkem závěrečné etapy úsilí o vybudování galerie současného umění ve městě. Galerie, která se svým programem, jednáním, ale také zázemím může a měla by se stát rovnocenným partnerem analogických institucí v Evropě a ve světě. Navíc se rekonstrukcí jatek splatí jeden z nejbolestivějších dluhů za zmatek a dezorientaci 90. let minulého století. Centrum města, které stále ještě nefunguje tak, jak si představujeme, dostane další, poměrně intenzivní impuls – jeho oživení a nové způsoby jeho vyžívání veřejností jsou koneckonců jedním z nejdůležitějších aspektů strategie, na níž PLATO Ostrava staví.

Výstava návrhů z architektonické soutěže, jejímiž pořadateli jsou Magistrát města Ostravy a PLATO Ostrava, příspěvková organizace, se symbolicky uskuteční v bývalém hobby-marketu Bauhaus. Tedy na dohled od chátrajících jatek a na místě, které chceme začít využívat co nejdříve nejen jednorázově, ale i jako funkční zázemí pro netradiční, ale velkoryse koncipované projekty. Prezentaci soutěžních návrhů pak tentokrát doplňuje výstava studentů fakulty architektury VŠB-TUO, což je další z „kouřových signálů“, které vysíláme k našim návštěvníkům, obyvatelům města a dalším institucím působícím v Ostravě a regionu. Překládám: spolupráce, otevřenost a vzájemný respekt jsou principy, s nimiž PLATO Ostrava stojí a padá.

Děkuji všem, kdo pomohli uskutečnění soutěže a výstavy. A samozřejmě týmu PLATO Ostrava, který zvládne všechno.

Marek Pokorný, 28. 5. 2017

Předchozí PLATOreporty:

PLATOreport 07: známe vítěze!
PLATOreport 06: 10 architektů a kanceláří
PLATOreport 05: rekapitulační
PLATOreport 04: hledáme zahraničního investora
PLATOreport 03: zas o něco dál
PLATOreport 02: estetika stranou
PLATOreport 01