PLATO PLATOreport 09

Hlásíme se s PLATOreportem, devátým z našeho seriálů zpráv, kterými vás od loňského srpna informujeme o budoucnosti Bauhausu i jatek. Na otázky „co bude“ a „kdy to bude“, které pořád dokola dostáváme, máme zase konkrétnější odpovědi. Ne že by byly zcela jednoznačné, ale jsou už daleko konkrétnější.

Na svém mimořádném zasedání v pátek 30. června totiž rada statutárního města Ostravy rozhodla o tom, že smlouva na veškeré projekční práce týkající se rekonstrukce jatek pro potřeby městské galerie bude uzavřena s vítězem mezinárodní architektonické soutěže, tedy s ateliérem Petr Hájek architekti. Je to zásadní zpráva. V řádech dnů, maximálně několika následujících týdnů, když budeme brát ohled na státní svátky, může architekt se svým týmem začít s pracemi na podkladech pro všechna ta povolení, která stavbu čekají. A samozřejmě s ním konečně můžeme probrat všechny nejasnosti a detaily provozu.

Definitivní zázemí městské galerie pro současné umění totiž musí mít parametry, které nám umožní i v Ostravě pořádat takové výstavy, pro něž nynější alternativní zázemí zkrátka není a nebude vhodné. Zdi, rozsah výstavních ploch a výška sálů, regulace teploty a vlhkosti, protipožární opatření, ale také vyhovující depozitáře teprve vytvoří podmínky i pro intenzivní setkání s uchopitelnými uměleckými díly, na něž bylo zvyklé z doby, kdy jsme působili v Dolní oblasti Vítkovice, a které možná většina našeho publika nyní postrádá.

Nicméně do té doby bude PLATO ještě trochu experimentovat. Lépe řečeno, bude se ještě nějakou dobu zabývat tím, jak se v současnosti rodí umění budoucnosti. Prostory kanceláře pro umění, ve kterých nyní působíme, totiž poskytují ideální zázemí pro seznamování Ostravy se zcela aktuálními, a nejen pro naše město nezvyklými tendencemi a umělci, které kritika označuje za „emergent“, tedy jako tvůrce ještě neprověřené, ale pozoruhodné, nadějné. Až některé z nich znova za pár let vystavíme v rekonstruovaných jatkách, bude se jednat o důležité a ceněné světové autory a autorky… Pokud trochu sledujete světové umění, možná jste si všimli, že máme šťastnou ruku – na letošním benátském bienále se například potkáte se čtyřmi autory a autorkami, které jsme v minulosti do Ostravy přivezli. A ruku na srdce, není to k nám blíž?

Abychom ale mohli rozšířit spektrum projektů a oslovit i váhající publikum, potřebujeme jiné zázemí. Naše plány s bývalým hobby-marketem Bauhaus totiž obsahují přístupnější a různým skupinám obyvatel otevřenější výstavy a způsoby setkávání s uměním. Bohužel projekt na jeho celkovou rekonstrukci vedení města dalo k ledu a my se vracíme k původnímu záměru minimálních úprav, které nám co nejdříve umožní jeho užívání. Opravu střechy a elektroinstalace nám umožní peníze, které byly PLATO přiděleny v minulých dnech. Jako reálný termín pro přesun těžiště naší činnosti do bývalého Bauhausu se stále zdá být březen příštího roku.

Držte nám tedy palce, aby se cestou nepřihodilo něco nepředvídatelného.

Marek Pokorný, 2. 7. 2017

Předchozí PLATOreporty:

PLATOreport 08: Budoucnost jatek v Bauhausu!
PLATOreport 07: Známe vítěze!

PLATOreport 06: 10 architektů a kanceláří
PLATOreport 05: Rekapitulační
PLATOreport 04: Hledáme zahraničního investora
PLATOreport 03: Zas o něco dál
PLATOreport 02: Estetika stranou
PLATOreport 01