PLATO

zavřeno, zítra
csen

Pro střední školy, V galerii:

Otec Fura

Edukační program k cyklu výstav Dočasné struktury 2 (zahrada)

Program pro SŠ a vyšší ročníky gymnázií

20 Kč / žák
60–90 minut

PLATO, Janáčkova 22 (bývalý Bauhaus), Ostrava

Objednávky a další informace:
Iveta Horáková
iveta.horakova@plato-ostrava.cz
+420 727 952 712

 

Představte si, že nevidíte, ale tušíte kolem sebe nehostinné podmínky, zmar a zkázu. Možná latentně, možná i naléhavě prosíte ostatní o pomoc. O radu, oporu, o indicii, jako od otce Fury z Pevnosti Boyard. Záleží na vás, jak se zorientujete v postapokalyptickém světe. Zvolíte boj, apatii nebo týmového ducha? O ekologii trochu jinak v zahradě budoucnosti PLATO.

Ať už půjde o zánik z důvodu ekologické, ekonomické nebo politické krize, jedno zůstává zřejmé, apokalypsa bude! Dříve či později se nám známý, lidskými prostředky metamorfovaný svět přemění z pouhých kulis egoistického člověka v hybatele našich osudů – deus ex machina. V PLATO věříme, že i bez lidského přičinění si příroda poradí, ba obnova bez lidského elementu bude mnohem „přirozenější“.

Co když ale apokalypsa proběhne nedůsledně, co když zůstane hrstka lidí ve světě, který pozbyl veškeré známé struktury, jistoty, barvy a kontury? Dokážeme se poučit? Dokážeme přežít? Dokážeme u toho myslet na druhé? Myslet nejen na lidi, ale i na okolí, které nabylo nových podob? Pojďte si to k nám vyzkoušet… Postapokalyptickou zahradu už máme.

Klíčová slova: přežití, spolupráce, antropocén, utopie/dystopie, objektově orientovaná ontologie, apokalypsa, vanitas, performance, videoart, site-specific art, výtvarný objekt