Prostor pro školy, družiny a pedagogy
Pro střední školy, V galerii:
Tři interaktivní hry ve výstavě Uprchlá, našel skrýš, stále uniká (Zvířecí zpravodajství). Přijďte se třídou kdykoli, rezervace není zapotřebí.
Představte si galerii jako jednu velkou redakci, kterou si tu otevřela zvířata. Zvířecí reportéři nám podávají zpravodajství o tom, jak se jim žije v Ostravě. Co jim vyhovuje? A co méně? Výstava vybízí k interaktivitě a my jsme navíc vymysleli takové činnosti a výzvy, které pomohou mladému návštěvnictvu ponořit se intenzivněji do zvířecí perspektivy. V tomto programu nás, lektorky a lektory, nebudete potřebovat. Návod na „použití“ dostanete u návštěvnického pultu.
Vytvořte vlastní reportáž a rozšiřte výstavu
Hlavní sál výstavy jsme proměnili v redakční místnost, kterou si představme jako pracovní prostředí s dětskou zónou, skrýšemi, objekty a reportážemi o životě zvířat ve městě. Vyzýváme děti, školy a veřejnost, aby nám zanechala zprávu nebo reportáž, která na sebe může vzít podobu podobu kresby, textu, videa nebo sošky z hlíny a dalších materiálů. Materiál je připravený a obří nástěnka, kam můžete reportáže umístit a rozšířit tak výstavu, také.
Pro všechny stupně
Kapacita max. 30 osob
Zvířecí sněm
Po příchodu třídy do galerie předáme dospělému doprovodu návod. Vyučující třídu rozdělí do 2 skupin a každé skupině přiřadí jedno předem dané zvíře, např. lišku nebo sovu. Každá skupina se vydá do výstavy a bude plnit činnosti/výzvy, které najde podle piktogramů příslušného zvířete v každém sále. Nakonec se třída společně potká v redakční místnosti, tedy v největším výstavním sále, a dospělý doprovod přečte postupně 3 otázky – problémy. Obě skupiny „zvířat“ se na odpovědích musejí shodnout a zároveň využít základní znalosti ze života zvířete (jestli je noční/denní, co jí atp.).
Vhodné pro děti od 8–13 let
Kapacita max 30 osob
Chovej se jako zvíře
Umělkyně Eva Koťátková ve spolupráci s Janou Adamec Tkáčovou navrhla různé velikosti zvířecích kostýmů, např. havrana, lišky, zajíce nebo včely, ve kterých si můžete projít výstavu a plnit desítky aktivit a výzev, které budou ukryty v samotné výstavě. Děti je najdou podle piktogramů zvířat, které vytvořil umělec Ivo Škuta. Zkusíme si představovat, jaké by bylo, kdyby se zvířata mohla chovat svobodně podle toho, jak chtějí ona a ne lidé.
Vhodné pro děti od 4–10 let
Pozor, kapacita pouze 14 osob!