Pro střední školy, V galerii:

Pořádné sousto

Edukační program k výstavě Dočasné struktury 1 (bistro)

20 Kč / žák
90–120 minut

Program nabízíme i v angličtině

Rezervace a další informace:
Iveta Horáková
+420 727 952 712
iveta.horakova@plato-ostrava.cz

Jak se k nám dostanete

 

O jídle, hostině a rituálech v současném umění. Edukační program v galerijním bistru. Sycení jako prostředek pro sociální interakci.

V mezinárodně oceňovaném filmu Čtverec (2017) švédského režiséra Rubena Östlunda, který satiricky líčí stereotypy nejen z prostředí galerie současného umění, je scénka z vernisáže, kdy dav zdánlivě kultivovaných lidí nevydrží čekat na pozvání kuchaře. V okamžiku zpřístupnění rautu se bez skrupulí vrhá k prostřeným stolům, jako by se jednalo o hlavní bod večera, nedbajíce rozhořčení stále hovořícího šéfkuchaře…

Během programu budeme společně se studenty pozorovat, kdy nasycení přestává být jen uspokojením primární potřeby. Kdy se stává rituálem, ve kterém má hlavní roli sdílení, sounáležitost s druhými, jejich potřeba vyslechnout a být vyslechnut. Prostřednictvím hostiny v galerii a dalších aktivit sledujeme, kdy a jak se konzumace jídla proměňuje ve společenskou událost s mnoha dalšími rozměry a významy. Na pole současného umění tentokrát vstoupíme prostřednictvím jídla a stolování.

Část edukace se odehraje v bistru PLATO Café, jehož autorkou je polská vizuální umělkyně Dominika Olszowy. Bistro je součástí prvního výstavního cyklu Dočasné struktury 1, kdy jsme funkční zázemí v Bauhausu budovali společně s umělci.

Klíčová slova: jídlo a stolování, hostina a rituál, komunitní funkce, sociální interakce a komunikace, tolerance, akční umění, konceptuální umění, do it yourself – recyklace architektury, Dominika Olszowy