PLATO je mezi 5 finalisty Ceny Evropské unie pro současnou architekturu 2024

 

Ostravský projekt přeměny budovy bývalých městských jatek pro potřeby galerie současného umění PLATO slaví obrovský úspěch. Dílo polského architekta Roberta Konieczneho a jeho studia KWK PROMES bylo vybráno – jako vůbec první stavba v Česku – mezi pět finalistů prestižní Ceny Evropské unie pro současnou architekturu 2024 Mies van der Rohe Awards.

Když v lednu Evropská komise a nadace Mies van der Rohe oznámily, že galerie PLATO se dostala užšího výběru čtyřiceti staveb, které se budou ucházet o architektonické ocenění Ceny Evropské unie pro současnou architekturu 2024 Mies van der Rohe Awards, jednalo se o velký úspěch. Postup do finální pětice (ze 362 přihlášených děl ze 38 evropských zemí) můžeme proto už nyní považovat za určitý druh vítězství.

Spolu s PLATO se ve finální pětici nachází studijní pavilon areálu Technické univerzity v Braunschweigu od Gustava Düsinga & Maxe Hackeho, Škola Reggio v Madridu od Andrese Jaqueho / Office for Political Innovation, znovuzrození konventu SaintFrançois v Sainte-Lucie-de-Tallano od Amelia Tavella Architectes a Häge v Lundu od Brendeland & Kristoffersen architects.

V březnu porota postupně navštíví všech pět architektonických děl a rozhodne o vítězích. Jejich vyhlášení se uskuteční 25/4/2024 v Mezinárodním centru pro město, architekturu a krajinu CIVA v Bruselu a slavnostní předání cen proběhne 14/5/2024 ve výstavním pavilonu Miese van der Rohe v Barceloně.

 
Foto (c) Viktoriia Tymonova, PLATO