zahrada přítomnosti

Připravujeme aktuální verzi stránky. Děkujeme za pochopení.

PLATO se kromě výstav a nejrůznějších programů zajímá také o to, co se děje za jejími cihlovými zdmi. Pro poznání, odpočinek i útěchu vytváří na pozemku o rozloze 7600 m2 veřejnou zahradu věnovanou lidem, hmyzu, bezobratlým i obratlovcům, živočichům suchozemským, vodním i obojživelníkům, a samozřejmě také rostlinám a houbám. Nazvali jsme ji Zahrada přítomnosti.

Zahrada vzniká na základě permakulturních principů, jichž je celá řada, například dobré využití energií jako slunce, voda, vítr a dalších, které v místě působí. Rozvíjí se pozvolna v čase, který je potřebný k nastavení udržitelného ekosystému. Neustálá proměna jí zajišťuje odolnost. Díky tomu, že dává prostor pro život mnoha organismů, které mezi sebou vytvářejí množství prospěšných vazeb, zvyšuje svoji imunitu a schopnost adaptace na klimatické změny.

Některé druhy rostlin zasazené ze semen budou čekat na svou chvíli a začlení se do lučního porostu postupně, v reakci na měnící se podmínky. Půda je zde poškozená průmyslovou historií města a úkolem zahrady je mimo jiné ji regenerovat. V zahradě vyrůstá nejen vegetace, ale také umělé prvky vytvořené umělci a umělkyněmi, jež mají všem zpříjemnit pobyt v zahradě. Sníme o otevřené komunitní zahradě v centru města.

 

 

 

Ⅰ Stín, luční pastva a vůně růží a levandule

Této zahradní čtvrti zatím dominuje květná a medonosná louka pro hmyzí pastvu i pastvu pro lidské smysly; je tu také pobytový travnatý porost. V louce zasazené ze semen najdete divoké trvalky, jako jsou kopretiny, kohoutek, kakost, štírovník, vikev a další, i léčivé byliny vhodné pro sušší prostředí. Louky jsou rekultivační, což znamená, že mají pomoci narušené půdě.

V dalších trvalkových záhonech byly zasazeny andělika, artyčok, česnek, čičorka, čistec, denivka, dobromysl, estragon, fenykl, hadinec, hulevník, chrastavec, jablečník, jetel, komonice, kostival, kozlík, křen, lopuch, lžičník, máta, mydlice, pelyněk, pilát, plicník, prvosenka, oman, routa, řebříček, řepík, sadec, srdečník, svatolína, svízel, šalvěj, topolovka, třapatka, vičenec a yzop. Ne všechny byliny vyrostou hned, záleží na podmínkách místa, které se samy nebo naším zásahem proměňují.

Na hraně pozemku rostou staré krajové odrůdy jabloní: Hájkova muškátová reneta, Matčino, Jadernička moravská a Strýmka. Kolem štěpkové stezky pro psy a lidi po obou stranách zahrady vás nejspíše upoutá záhon růží s levandulí a dalšími voňavými bylinkami. Brzy se zde prosadí také vyšší rostlinné patro, z keřů tu porostou muchovník, temnoplodec, klokoč a komule. Pnoucí rostliny jako akébie, aktinidie (kiwi), plamének, zimolez nebo růže sadová prorostou konstrukcí na okraji zahrady, která nese označení s názvem galerie. Popínavé rostliny postupně dotvoří současné umělé a umělecké zastínění a posezení nazvané Stín Bauhausu od mobilního architektonického studia MAK!

  1. Louka bohatá na živiny
  2. Mobiliář
  3. Trvalkové záhony

Louky jsou součástí tradiční české krajiny, pásla se na nich zvířata, traviny se sušily na seno, z lučního kvítí se dělaly věnce, byliny se sbíraly a používaly se v léčitelství. Luk ubývá, a pokud budeme nadále rozorávat pole a proměňovat louky na stavební plochy nebo lesy, ochudíme se o důležité druhy nejen z říše rostlin, ale vymizí i mnoho druhů hmyzu nebo malých savců, kteří na loukách nacházejí útočiště a potravu. Louky plné života mají hodnotu zlata. Bez nich se půda rychle vyčerpává, hutní a snižuje se její schopnost zadržovat vodu v krajině.

Tato louka, stejně jako ty tradiční, se seče dvakrát do roka. Rostlinám to umožní, aby se vysemenily, a bujné traviny nestihnou přebít ostatní, méně udatné byliny, jako je mateřídouška, sedmikráska, třezalka, řebříček, krvavec, čekanka nebo jitrocel, jež lze využít v lidovém léčitelství nebo v kuchyni. Posečené traviny a byliny z louky necháváme vyschnout a přidáváme je do kompostu; všechny živiny tak vrátíme zpátky do půdy.

Představte si, že jste čmelák a máte sosák. Jakou chuť asi mají jednotlivé květy na louce? Kam byste se rozletěli ze všeho nejdříve – a pak, a pak, a pak…?

Do zahrady nepatří jen květiny, hmyz a další živočichové, ale přirozeně i my lidé. Zahrada, kterou vytváříme, nám poskytuje nejen potravu, ale také místo pro odpočinek. K tomu slouží zahradní nábytek (mobiliář). Mobiliář nemusejí využívat jen lidé, ale také rostliny, jež se po něm mohou třeba plazit, nebo živočichové, kteří si tam nacházejí úkryt. A člověku nemusí sloužit jen k odpočinku, ale také k pozorování, které je v permakulturní zahradě základní metodou práce. Venkovní nábytek a další funkční prvky v naší zahradě postupně vytvářejí umělci a umělkyně.

U dvou konstrukcí, které nesou nápis PLATO, jsme vysadili jedlé pnoucí liány jako aktinidie (minikiwi) či akébie a popínavé růže. Takovým konstrukcím pro popínavé rostliny se říká treláž. Zastíněné posezení nazvané Stín Bauhausu vytvořili v roce 2024 Kateřina Vídenová a Adam Wlazel z mobilní architektonické kanceláře MAK! Recyklovali venkovní konstrukci z předchozího sídla PLATO. I tato konstrukce jednou obroste popínavými rostlinami, které posezení ještě více zastíní.

Pozorujte svět vleže. Jak vypadá louka, když se na ni nedíváte jen shora?

Při zakládání záhonů v roce 2022 jsme zeminu mulčovali: na povrch jsme nasypali dřevěnou štěpku, která brání zarůstání jinými rostlinami a vysušování půdy. Trvalky (víceleté rostliny), které jsme tam zasadili, tak mají prostor pro růst a my máme zároveň větší kontrolu nad tím, co na záhonu roste. Trvalky dobře snášejí sucho, každým rokem se rozrůstají a samovýsevné rostliny vyraší ve větším počtu každou sezonu.

Můžete tady najít spoustu léčivek, například pelyněk pravý, šalvěj, třapatku nachovou a sléz maurský. Záhon každou sezonu zazáří celým spektrem barev, a kromě toho, že krásně vypadá, poskytne spoustu pylu opylovačům – těmi nejsou jen včely, ale také různé druhy čmeláků, motýlů a můr; mravenci a vosy navíc požírají larvy hmyzu, který my lidé považujeme za škodlivý, jako jsou třeba mouchy a vši.

Zadívejte se zblízka do květů a listů rostlin. Vidíte nějaké opakující se vzorce, jako je spirála, větvení, řetězení nebo šestiúhelníková mřížka?

 
Zastíněná relaxační zóna v zahradě od studia MAK (c) Polina Davydenko, PLATO

 

 

Ⅱ Let vážky a rozhraní louky a vodního světa

Tato část zahrady je jedinečná vodním biotopem o šířce 4 metry a hloubce 1,5 metru. Je to nejen habitat (prostředí) pro život mnoha živočichů a rostlin, ale v okolí také díky vypařování vody zajišťuje snesitelnější mikroklima. Použitý porézní recyklovaný materiál poskytne úkryt a usnadní uchycení živočichům i rostlinám. Okolo jsme vysadili kosatce, orobince, blatouchy, pomněnky, puškvorce a mátu vodní; z keřů vrby jívy a bez černý. Okolí se zahustilo další výsadbou hlohů, růží, zimolezů, rdesna, pustorylu a traviny ozdobnice čínská. Řasy z jezírka používáme ke kompostování. Časem by vodní biotop měl zcela zarůst.

Největší plochu této části zahrady pokrývá louka s divokými trvalkami vysazenými ze semen i ze sazenic. I uprostřed města je plná rozmanitého hmyzu a ptáků, kteří mají nadosah také vodu z tůně. Žije tu však také zajíc. Do louky sázíme i letničky jako slunečnice a krásenky, aby ještě více probarvily porost nebo poskytly semena ptákům. Louky se tradičně sekají dvakrát do roka. Posečené traviny a byliny přidáváme do kompostu, takže všechny živiny vracíme zpátky do půdy. Stezka, která tudy prochází, je vysypaná dřevěnou štěpkou, materiálem, jenž zabraňuje tvorbě kaluží. Směrem k silnici je pozemek osázen starými krajovými odrůdami jabloní: je tu Řehtáč soudkový, Smiřické vzácné, Panenské české a Kmínová reneta.

  1. Louka rumištního typu
  2. Vodní biotop
  3. Polodivočina

Pozemek kolem galerie ležel dlouho ladem a půda byla na některých místech velmi vyčerpaná. V této části jsme nejprve vyseli semínka rostlin, jež se však na rozdíl od zbytku zahrady neuchytily. Podpořili jsme proto přírodu, aby si se špatnou kvalitou půdy poradila po svém. Proto nyní samovolně postupně zarůstá odolnými rostlinami. Říká se tomu rumiště. Najdete tu spoustu léčivých bylin, třeba diviznu, pelyněk, jitrocel, zlatobýl a také jetel a vojtěšku.

I tato louka slouží hmyzu a ve vysokém porostu nacházejí úkryt zajíci či další malí savci, jejichž trus půdu hnojí. Na rumištní louce můžeme pozorovat, jak se půda mění, kořeny bylin jí prorůstají a zpevňují ji, kompost z našeho kompostéru jí dodává živiny a roste i její druhová bohatost. Na tomto procesu si připomínáme, že při přeměně městských a znečištěných ploch nám nesmí chybět trpělivost. Po nějakém čase se dočkáme velkých změn i při minimálních zásazích.

Koho jste na louce potkali? Co tam dělal?

Naše zahrada je permakulturní. Co to je? Perma znamená trvalé a kultura je zkrácená část slova agrikultura, tedy zemědělství. Snažíme se budovat trvale udržitelný vztah k přírodě a půdě. V zásadě nám jde o utváření udržitelné krajiny, ve které můžeme být my lidé s přírodou v rovnováze. V Zahradě přítomnosti provádíme městský experiment, zkoušíme pozemek rozvíjet různými směry, aby byl životaschopný a potřeboval jen občasnou pomoc zahradníků i v extrémním počasí posledních let.

A co je biotop? Je to životní prostředí všech organismů žijících v daném místě. Vodní biotop je jedním z míst v zahradě, která reagují na sucho městské krajiny. Nejenže ochlazuje vzduch v okolí a zadržuje dešťovou vodu, je také domovem různých druhů hmyzu, jako jsou potápníci, vodoměrky a vážky. Opylovači a savci k němu chodí pít a hadi se svlékat z kůže. Od jara do podzimu hraje výraznými barvami – od žluté kosatců bahenních přes zelenou orobince širokolistého až k růžové vrbovky úzkolisté.

Nadechněte se. Jak se tu cítíte? Jaký je u vody vzduch?

Taková malá městská džungle může na první pohled vypadat nepřístupně. Je to ale jedinečné místo k pozorování, které vám odhalí kouzlo permakultury neboli udržitelného způsobu navrhování a udržování zahrad i zemědělských farem na základě principů odpozorovaných z přírody. Divočina by měla být součástí každé zahrady. Proč? Ukazuje nám totiž, jaké možnosti pozemek má a jak by si s ním příroda poradila bez našeho zásahu. I v případě zahradničení totiž platí pořekadlo „dvakrát měř, jednou řež“: napřed musíme vypozorovat, jaké jsou v jednotlivých částech zahrady podmínky, a až pak se dát do sázení, abychom třeba zeleninu nechtěli pěstovat někde, kam nesvítí slunce nebo kde nebude mít dostatek živin.

Divočina je plná života. Bude vypadat pokaždé jinak, možná zaroste křídlatkou nebo kopřivami, které budou opylovat motýli a jejich housenky se jimi budou živit. Nebo se tu objeví vzácné druhy rostlin a živočichů a vytvoří zcela jedinečné společenství. Pokud divočině dáme prostor a pozornost, ukáže nám vzorce a vztahy, které bychom sami nevymysleli.

Posaďte se na pár minut a zahleďte se do krajiny kolem sebe. Co vidíte a slyšíte?

 
(c) Polina Davydenko, PLATO

 

 

Ⅲ Pomíjivá krása kosatců, ptačí koupaliště a ještěrky v polodrahokamech

Rozsáhlou trvalkovou výsadbu v této části zahrady obohatila další vodní plocha na pozemku – mokřad, který zadržuje dešťovou vodu a poskytuje ji živočichům a rostlinám. V bezprostřední blízkosti jsme z kamenů a polodrahokamů zřídili tzv. ještěrkoviště určené naopak suchomilným organismům, a tak věříme, že se sem nastěhují ještěrky a plazi, kteří horký sluneční žár na rozdíl od nás vyhledávají. K svlékání kůže mohou použít mokřad, jenž je stejně jako vedlejší ještěrkoviště osazen speciálními odrůdami kosatců z Ostravska od hlučínského šlechtitele Zdeňka Seidla včetně zaregistrované odrůdy nazvané Galerie PLATO. Mokřad je na vnějším okraji osazen lískami, svídami a bezem.

Od silnice zahradu odděluje hustší výsadba velkoplodých hlohů a keřů, které se tradičně pěstovaly na zahradách, například dřín, hlošina, klokoč, muchovník nebo temnoplodec, doplněné komulemi a meruzalkami. V zimě poskytuje optickou bariéru linie vyšší traviny ozdobnice čínská. Tudy prochází stezka, která chce nejen nám, ale třeba také našim psím kamarádům poskytnout rozmanité vjemy. V teplých dnech můžete využít venkovní posezení kavárny PLATO a u občerstvení obdivovat krásu sadových růží.

  1. Mokřad
  2. Ještěrkoviště
  3. Jedlý les

Vodní plochy ve městě nám společně se stromy pomáhají udržovat takzvaný malý oběh vody. Znamená to, že voda, která se vypaří, má větší šanci vytvořit srážkové mraky přímo ve městě a vrátit se zpátky do krajiny. Pomáhá nám tak bojovat proti srážkovému stínu, který se nad vyprahlými městy utváří. Když je totiž vzduch ve městě moc horký, mraky město minou.

Mokřad byl založen na místě, kde se přirozeně kvůli podloží držela voda. Stejně jako na vedlejším ještěrkovišti, i tady můžeme na jaře a v létě obdivovat barvy kosatců. Od založení vyhledávají mokřad hlavně ptáci a hmyz. Pro holuby hřivnáče je vodní plocha bazének na hraní, v němž si čistí peří, ale také jim slouží jako napajedlo. Od silnice ho odděluje malý svejl, uměle vytvořený kopec z rostlinné štěpky, větví a zeminy, který nasaje dešťovou vodu jako houba a pak ji postupně uvolňuje. S postupem času můžeme sledovat, jak mokřad i jeho okolí zarůstá vlhkomilnými rostlinami, takže poskytne úkryt většímu počtu živočichů.

Zavřete oči a zkuste si vybavit, jak voní krajina po dešti. Jak byste to popsali? Ta vůně má i svůj název, říkáme jí „petrichor“.

Spalující slunce nevyhovuje jen tak někomu, ale pro ještěrkoviště je úplně ideální. Na jeho stavbu jsme mimo jiné použili kameny vystavené v geolokalitě předchozího působiště PLATO. Najdete tu křišťály, ametysty, kalcity, granáty, chalcedony, azurity, malachity nebo sádrovce, které sběratelé darovali galerii a jež si můžete odnést jako dar. Kameny se na sluníčku vyhřejí a udržují si teplo i přes noc, což se líbí studenokrevným ještěrkám, ale třeba i drobným hadům, kteří se na kamenech vyhřívají a v škvírách nacházejí útočiště. Blízký mokřad slouží plazům jako napajedlo a písčitá cestička je ideální prostředí pro kladení vajec. Ještěrky jsou chráněné a pomáhají zahradě udržovat rovnováhu tím, že pojídají hmyz, jeho larvy a vajíčka.

Naším ještěrkovištěm je zároveň vysoký záhon pro odrůdy kosatců z Ostravska od hlučínského šlechtitele Zdeňka Seidla. Jsou zde vysazené odrůdy Landek, Bazaly, Ostravak, Chachar nebo Heliodor Píka, ale i nová odrůda Galerie Plato, zanesená do mezinárodního registru kosatců.

Zavřete oči a dlouze se dotkněte kamene. Vydává teplo, nebo chladí?

Při procházkách do lesa jste si určitě všimli, že na mýtinách a u lesních cest roste spousta ovoce, například maliny, ostružiny nebo jahody. Je to okrajová zóna, kde se setkávají různé typy společenství. A to se právě v této části zahrady snažíme napodobit. Základem výsadby jsou lesní patra: sázíme nízké byliny, za ně vyšší, pak keře, popínavé rostliny a nakonec stromy. Každá rostlina tak má přístup k slunci a navzájem se mohou podporovat v růstu. Ovocné stromy poskytují keřům a bylinám polostín, nižší rostliny zase pod stromy nepustí bujné traviny a udržují v půdě vlhkost.

Pro výsadbu jsme zvolili místní odrůdy stromů a keřů, jako jsou velkoplodý hloh, dřín, hlošina, klokoč, muchovník, temnoplodec, komule, meruzalka, kalina, krušina, řešetlák, zlatice, šeřík, bez, pustoryl, zimolez nebo ptačí zob. Stromy sázíme záměrně malé, aby si vytvořily mohutný kořenový systém, který jim pomůže přežít období sucha a podmínky přehřátého města. První roky musíme být trpěliví, než se stromy uchytí a rozrostou.

Přesuňte svou pozornost na náš lidský okraj, naši kůži, která odděluje tělo od jeho okolí. Co cítíte na různých částech svého těla? Na obličeji, na rukou nebo nohou…

 
Společná práce na zahradě květen 2024 (c) Jan Antoš, PLATO

 

 

Ⅳ Zahrada přerůstá do galerie a galerie se otevírá do zahrady

Tato část zahrady je úzce propojená s galerijními vzdělávacími a komunitními programy a zapojuje návštěvnictvo do zahradních prací. Aktivity se konají například na pobytovém, krátce střiženém trávníku nebo v jednom ze sálů galerie, propojeném s okolím jen otočnou stěnou. Ve vyvýšených záhonech také pěstujeme zeleninu. Používáme je proto, že půda v okolí bývalých městských jatek, nynějšího sídla PLATO, byla výrazně kontaminovaná. Přestože 60 tun znečištěné zeminy nahradila nová, pokrytá silnou vrstvou kompostu, zeleninu pro jistotu pěstujeme nad její úrovní.

Stín tu brzy poskytnou koruny zasazených třešní. Silnici a železniční dráhu opticky i akusticky odcloní velkoplodé hlohy a spousta keřů, které se tradičně pěstovaly na zahradách. Kalinu, krušinu, řešetlák, zlatici, šeřík, bez, pustoryl, zimolez, brslen, rybíz, dřišťál, dřín, ptačí zob, střemchu, komuli a růže doplní travina ozdobnice čínská. Stromy i keře sázíme malé, aby se dobře adaptovaly na místí podmínky a vytvořily si kvalitní kořenový systém, který jim umožní přežít období, kdy je sucho.

Důležité je také správně naplánovat cesty a spojnice mezi jednotlivými místy. V těsné blízkosti budovy je mlatová cesta, která dobře propouští vodu. Uvnitř zahrady obkružuje galerii štěpková stezka. Zahradu také protíná několik přístupových pravoúhlých cest a „vychozených“ zkratek, vysypaných následně štěpkou.

  1. Zeleninové záhony
  2. Kompost
  3. Pobytový trávník

V zahradě se učíme, jak se přizpůsobit novým klimatickým podmínkám. Betonové a asfaltové plochy města přijímají velké množství tepla ze slunce a vytvářejí takzvané tepelné ostrovy. Ve městě méně prší a více se otepluje. Proto vysazujeme rostliny tak, aby potřebovaly vody co nejméně nebo byly schopny zadržet ji u kořenů. Záhony zaléváme dešťovou vodou, která se svádí ze střechy galerie do podzemních nádrží.

Zeleninové záhony potřebují v zahradě největší péči. Používáme takzvané vysoké záhony: v dřevěné ohrádce je navrstvený karton, mulč, zemina a kompost, aby rostliny měly co nejvíce živin i bez umělých hnojiv. S ochranou před slimáky a hmyzem, kteří by chtěli na rostlinách hodovat, pomáhají místo chemických postřiků aromatické bylinky jako afrikán, měsíček nebo bazalka. A protože jedním z permakulturních principů, podle nichž o zahradu pečujeme, je i potravinová soběstačnost a sdílení znalostí, jak pěstovat jídlo, pořádáme v PLATO řadu programů pro děti i dospělé.

Ochutnejte, co na záhonech roste. Chutná zelenina jinak, když zavřete oči?

Za dřevěnou ohrádkou se skrývá opravdová alchymistická laboratoř. Ze zbytků jídla a kávy, kartonu, suchých větví, odstraněných rostlin a posekané trávy ze zahrady tady žížaly spolu s dalšími půdními živočichy, bakteriemi a houbami vytvářejí černé zlato – zeminu plnou živin, která se za čas vrátí zpátky na zahradu. Ze zahrady si totiž nemůžeme jen brát, musíme tam také vracet – a kompost je právě tím, co rostliny potřebují pro svůj růst, zdraví a obranyschopnost.

Správný kompost ovšem není jen kupa zbytků: má svoji kompozici, která pak ovlivňuje jeho sílu. Ideální je střídat vrstvy čerstvých zelených částí rostlin, které jsou bohaté na dusík, a suchých hnědých materiálů bohatých na uhlík, například uschlého listí. Kompost má být vlhký, aby v něm bylo živo, a musí se přehazovat, aby se prokysličil. Proto máme kompostér tříkomorový: kompost přehazujeme z jedné komory do další a na konci procesu je cenný poklad připravený k použití v zahradě. Takový kompost nepáchne, jak se mnozí lidé mylně domnívají, a zahradníci a zahradnice jsou na něj po právu hrdí.

Opřete se zády o kompostér. Cítíte to teplo? Miliony mikroorganismů rozkládají organickou hmotu na jednodušší látky, a tím se uvolňuje teplo, jímž je možné vytápět i dům.

Trávník sice není druhově nejbohatší částí zahrady, ale do každé zahrady, v níž se pohybují lidé, patří. Je to místo, odkud můžeme zahradu pozorovat a pobývat v ní. Na trávníku mohou dovádět děti nebo po něm pobíhat naši čtyřnozí přátelé. Galerie jako veřejný prostor nabízí návštěvníkům kromě výstav i množství kulturních a vzdělávacích akcí, kterým zahrada poskytne v teplých dnech ideální zázemí. Potřebujeme proto dostatečnou plochu osetou odolnou travní směsí, která snese zátěž.

Trávník ovšem potřebuje intenzivní péči. Na rozdíl od louky je v horkých letních dnech náchylný k vysychání a musí se někdy zalévat – i v případě, když zvolíme osivo určené pro plochy s přímým slunečním svitem. Pobytový trávník tedy v konceptu permakulturní zahrady představuje kompromis, který jsme udělali kvůli vám, návštěvníkům. V galerii si můžete půjčit deku a na trávníku si udělat piknik, přečíst si knihu, třeba z naší knihovny, nebo si na něm jen tak odpočinout.

 

110

Foto: Lukáš Kaboň, Magistrát města Ostravy
Foto: Dominika Goralska, PLATO, červen 2023
Foto: Dominika Goralska, PLATO, červen 2023
Foto: Dominika Goralska, PLATO, červen 2023
Foto: Dominika Goralska, PLATO, duben 2023
Foto: Dominika Goralska, PLATO, duben 2023
Foto: Dominika Goralska, PLATO, duben 2023
Foto: Dominika Goralska a Zuzana Šrámková, PLATO, září 2022
Foto: Dominika Goralska a Zuzana Šrámková, PLATO, září 2022
Foto: Dominika Goralska a Zuzana Šrámková, PLATO, září 2022

 

 

Rozvoj

04/2023: založení týmu pro rozvoj zahrady, který tvoří lidi z PLATO a permakulturní designérka Denisa Tomášková, a vznik základního konceptu rozvoje.
06/2023: převedení zahrady majitelem pozemku, kterým je statutární město Ostrava, do správy PLATO
2024–2025: vznik základních exteriérových prvků a struktur, zajišťování finančních prostředků
2024–2029: zahrada jako dlouhodobé téma instituce (péče, výstavy, program, vzdělávání)

Autoři prostorového členění zahrady: Tadeáš Goryczka, Robert Konieczny a KWK Promes, MS-projekce s.r.o.
Autorka vegetačních úprav a permakulturních prvků: Denisa Tomášková
Spolupráce: PLATO a Městský ateliér prostorového plánování a architektury (MAPPA)
Investor: statutární město Ostrava
Zahrada byla založena na podzim 2022.
Od června 2023 o ni pečuje a rozvíjí PLATO.