Pečení štrůdlu nebo rituál kolem ohně. I tak mohou vypadat naše vzdělávací aktivity

 

Pečení štrůdlu. I tak může vypadat úvodní část vzdělávacího programu k tématu současného vizuálního umění. Během devadesáti minut v něm středoškoláci zjistí třeba to, že umění může mít jakoukoli podobu. Edukace probíhají i v době, kdy je galerie kvůli přípravě nových výstav uzavřená – vyrážíme do škol, od mateřských po střední.

Programy loni prošlo 3 300 dětí z celého Moravskoslezského kraje. PLATO ze státního a evropského rozpočtu za poslední dva roky získalo na vzdělávání pro Ostravu přes 3,3 mil. Kč.

Komentované prohlídky výstav, přednášky nebo koncerty či happeningy. To jsou formy, které nás jako první napadnou, když se řekne doprovodný program v galerii. Méně se už ví, že i dopoledne to v galerii žije poměrně intenzivně programy pro školy.

Týdně se v PLATO odehraje průměrně pět skupinových lekcí, ale například v červnu to mohou být i čtyři denně. A i když mají strukturu i scénář stanovený, nikdy nejsou dvě stejné.

Vzdělávacími programy PLATO loni prošlo 131 tříd od mateřských až po střední školy. Program se může odehrávat v galerii, v ulicích a parcích města nebo ve škole a pro zájemce jde připravit i na míru. Své třídy na programy hlásí například učitelé českého jazyka, základů společenských věd, občanské výchovy, ale i angličtiny, dějepisu, přírodovědy nebo zeměpisu. Rozvíjí totiž velmi rozmanité vzdělávací kompetence: komunikaci, spolupráci, empatii, kritické myšlení nebo mezidruhovou komunikaci.

Lektorské oddělení připravuje i odpolední a víkendové programy pro děti a rodiny. Prohlídněte si nabídku na duben a květen a rezervujte si místo.

 
(c) Jan Antoš, PLATO