Dočasné struktury 1

bistro
PLATO Café

Od

Místo konání:
  1. PLATO Bauhaus, Janáčkova 22

Umělec:
Dominika Olszowy

Kurátor:
Jakub Adamec

 

PLATO Café jako autorské bistro/kavárna/bar od polské vizuální umělkyně, performerky a scénografky Dominiky Olszowy. Autorka se inspirovala čínským zvěrokruhem, konkrétně zemí jako živlem letošního roku Psa.

„Dominika Olszowy se ve své tvorbě pohybuje formálně na hranici mezi různými médii, obsahově mezi podvědomím, intuicí, snem a skutečností. Její projekt PLATO Café se tak stává prostorem na pomezí funkční kavárny, bistra či baru, environmentálního uměleckého díla a výstavního projektu otevřeného mnoha úrovním a umělcům. Je platformou pro setkávání a aktivity a otevřeným místem pro posílení mezilidských vztahů, přátelství a spolupráce.

PLATO Café vzniká v roce Psa, jehož prvkem je země, hlavním tématem je podvědomí a barvou je hnědá. Rok Psa je čas přátelství a posílení mezilidských kontaktů. Duchovní sféra života bude letos mnohem důležitější. Je to také čas spolupráce a projevování větší tolerance vůči sobě navzájem. PLATO Café se halí do hnědé a kávové barvy a stává se velvyslancem těchto hodnot. K baru přináleží kusy nábytku – amulety, ve kterých jsou zapuštěny kameny s magickými posilujícími vlastnostmi. Každému stolu a každé židli odpovídá určitý typ energie a síly. Návštěvníci si mohou sestavit vlastní energetickou kompilaci podle svých potřeb. Svým environmentálním výstavním projektem Olszowy vytrhává ze všednosti a podněcuje k akci – ‚slow café‘ jako posilování ducha.“

Jakub Adamec

Dominika Olszowy (1987, Gorzów Wielkopolski, PL) absolvovala Intermediální fakultu Univerzity umění v Poznani. Ve své tvorbě se pohybuje na hranici různých médií (video, performance, socha, objekt, instalace a scénografie). V roce 2008 vytvořila efemérní uměleckou galerii Sandra. Byla členkou radikálního hip-hopového dua Cipedrapskuad; spoluzaložila mopedový gang Horsefuckers M.C. Žije a pracuje ve Varšavě.

 
foto: Martin Polák