Tisková zpráva:

TISKOVÁ INFORMANCE: Jak se v roce 2024 promění okolí galerie PLATO Ostrava

Kontakt pro média
Dita Eibenová
dita.eibenova@plato-ostrava.cz
+420 739 678 915

 

Zahradu, která obklopuje po obou stranách ostravskou městskou galerii PLATO, čekají v roce 2024 změny. Galerie tu nainstaluje posezení, zastínění a zónu pro děti. Promyslí i plán na další mobiliář, který osadí v dalších letech. To vše ve spolupráci s umělci, umělkyněmi a odborníky. Galerie přímo na zahradě plánuje aktivity pro školy i veřejnost.

Zahrada v centru města o rozloze 9.000 m2 byla založena v říjnu 2022 jako permakulturní, tedy ekologická a smysluplně uspořádaná pro lidi i živočichy. Od června 2023 o ni pečuje PLATO a pojmenovalo ji Zahrada přítomnosti.

PLATO uspělo v programu Národního plánu obnovy zaměřeném na mezinárodní odbornou spolupráci s projektem „Rezidence: Pionýrské rostliny“, jehož východiskem je galerijní zahrada, a může tedy v roce 2024 pozvat hosty a hostky na tvůrčí rezidence. Některé rezidence směřují k budování komunitního charakteru zahrady, jiné k pevným intervencím v zahradě v podobě mobiliáře, který se bude pohybovat na rozhraní umění a designu, další pomohou zájemcům zorientovat se třeba v teorii zabývající se biotopy a jejich biodiverzitou.

Galerie se propojí s dalšími institucemi jako Ksi Prostir (Dnipro), Floating University (Berlín), Konteksty (Sokołowsko), Český permakulturní institut.

Prvním rezidentem bude umělec a architekt Vojtěch Radakulan, na druhou rezideci jsme pozvali argentinskou architektku, kurátorku a edukátorku Rosario Talevi žijící v Berlíně.

Děkujeme za podporu: Ministerstvo kultury ČR, Národní plán obnovy, NextGenerationEU

Foto v tiskové kvalitě

 

13

Zahrada přítomnosti, červen 2023 (c) Dominika Goralska, PLATO
Zahrada přítomnosti, červenec 2023 (c) Jan Antoš, PLATO
Zahrada přítomnosti, listopad 2022 (c) Dominika Goralska, PLATO