Kino-pátek:

Kluk z války (ČR/D, 2018)

Místo konání:
  1. PLATO, Porážková 26

Přístupné pro neslyšící

79 min

V originálním ukrajinském znění s českými titulky

Vstup na projekce je součástí vstupného do galerie.

 

Dokument Cypriena Clémenta-Delmase z roku 2018 o osmnáctiletém Arťomovi, který má jediné přání: bojovat za svou vlast, Ukrajinu.

Arťomovi je 18 let a má jediné přání: jít do války, bojovat za svou vlast – Ukrajinu. Tomu podřizuje vše. Chodí oblečený ve vojenských barvách, sleduje válečná videa na internetu, ve volném čase nacvičuje se svými přáteli bojové situace. Nebo alespoň to, o čem si myslí, že jsou bojové situace. Z války si jako malé dítě bere jen vnější efekt. A má tu smůlu, že boje zuří tak svůdně blízko. Observační dokument předkládá fascinující studii kultu boje a války v postsovětských kulisách, kde mu podléhají ti nejméně vhodní, nejméně disponovaní. Arťomův závěrečný střet s realitou je toho pádným důkazem.

„Ve válce nejde o zbraně, tanky a bomby. Válka je v mysli vojáků, velitelů a davu. Vzrušuje jejich duše, uchvacuje jejich životy, zasahuje jejich představivost… a pak je zničí. Válka je stav mysli.“
C. Clément-Delmas

Dokumentární

Režie: Cyprien Clément-Delmas, Igor Kosenko
Scénář: Cyprien Clément-Delmas, Igor Kosenko
Produkce: Veronika Kührová
Zvuk: David Titěra

Cyprien Clément-Delmas (1986) je francouzský fotograf a filmař, který režíroval řadu krátkých filmů a videoklipů. Účastní se také různých sociálních projektů věnovaných práci s mládeží a vyloučenými skupinami.

Igor Kosenko (1983) je ukrajinský kameraman a režisér, s Cyprienem jsou spolužáky z filmové školy ve Španělsku, spolu natočili krátký film The Last Tape (2017) – jakýsi prolog ke Klukovi z války.

♯WeStandWithUkraine

Děkujeme Ministerstvu kultury ČR a Moravskoslezskému kraji za podporu.