Kino-čtvrtek:

Safe (UK/USA, 1995)

Místo konání:
  1. PLATO, Porážková 26

119 min

Ve anglickém znění s českými titulky

Vstup na projekce je součástí vstupného do galerie.

 

Projekce nově vždy ve čtvrtky! Psychologické drama o ženě v domácnosti, jejíž monotónní život promění záhadná choroba způsobená okolním prostředím.

Příběh ženy v domácnosti žijící na bohatém předměstí Los Angeles. Své dny tráví zahradničením, aerobikem a schůzkami s přáteli. Její manželství a rodinný život se zdají být stabilní, ale sterilní, a její přátelé jsou zdvořilí, ale odtažití. Po rekonstrukci rodinného domu začne Carol náhle pociťovat fyzické příznaky, když se ocitne v blízkosti některých každodenních chemikálií: při řízení auta nekontrolovatelně kašle, když se nadýchá výfukových plynů z nedalekého nákladního auta, má dýchací potíže na dětské oslavě a při trvalých ondulacích v kadeřnictví jí teče krev z nosu. Jak se její příznaky zhoršují, chemikálie, které je vyvolávají, se zdají být všudypřítomné. Nakonec se zcela zhroutí při návštěvě čistírny, která je dezinfikována pesticidy.

Film se umístil na prvním místě v anketě The Village Voice o nejlepší film 90. let 20 století. Kritici jej označili za „nejděsivější film roku“, „fascinující horor“ a „dílo feministického kontra-kina“. Dvacet let po uvedení filmu režisér Haynes uvedl, že jeho témata – nemoc a imunita v postindustriální krajině a to, že uzdravení je břemenem, které je často kladeno na oběti nemoci – jsou ještě aktuálnější než v době uvedení filmu.

Psychologický / Drama / Thriller

Režie: Todd Haynes
Scénář: Todd Haynes
Kamera: Alex Nepomniaschy
Hudba: Ed Tomney
Hrají: Julianne Moore, Xander Berkeley, Susan Norman, April Grace, Jodie Markell, Lorna Scott a další