Kino-čtvrtek:

Alpy (GR/FR/CAN/USA, 2011)

Místo konání:
  1. PLATO Bauhaus, Janáčkova 22

93 min

Film v originálním znění s českými titulky

Vstup na projekce je součástí vstupného do galerie, což znamená:
Fandíš 1 Kč
Podporuješ 30 Kč
Srdíčko 100 Kč

 

Film režiséra Yorgose Lanthimose o organizované skupině, která pomáhá lidem projít procesem truchlení. Kurátorský výběr filmového kritika Antonína Tesaře.

Existuje patnáct pravidel pro členy skupiny Alps: například musí vyplněním formuláře dopředu přiznat věci, které nejsou ochotni dělat (líbání, zvedání činek, cestování apod.), nebo naopak skutečnosti, v nichž jsou dobří (tanec, vodní lyžování, diskutování…), je nutné, aby měli základní znalosti psychologie a sociologie, a tak dále. To vše je pečlivě sestaveno do patnácti pravidel, která vymyslel vůdce skupiny Alps Mont Blanc, a jimi se musí řídit každý člen, jenž se rozhodne do skupiny vstoupit.

Stejně jako ve Špičáku je i ve třetím celovečerním filmu Yorgose Lanthimose základním stavebním prvkem absurdní a černý humor, a i zde se režisér noří do světa závislostí, lidských citových ztrát a soubojů o přízeň. Stylizovanost Špičáku je nahrazena mnohem realističtější a autentičtější kamerou. Přesto režisér udržuje a zachovává určitý odstup od děje i postav a zároveň v divákovi vyvolává neklid a mnoho otázek, aniž by mu dával odpovědi.
(Film Europe)

Drama
Režie: Yorgos Lanthimos
Scénář: Yorgos Lanthimos, Efthymis Filippou
Kamera: Christos Voudouris
Hrají: Angeliki Papoulia, Aris Servetalis, Ariane Labed, Johnny Vekris, Stavros Psyllakis, Antonis Moulas

Filmový publicista Antonín Tesař, dramaturg projekcí k výstavě Optimalizované bajky o dobrém životě, vystudoval filozofii a filmová studia na FF UK. Přispívá do časopisu Cinepur nebo na Radio Wave. Je jedním z dramaturgů Festivalu otrlého diváka.