Freeshop PLATO

Odneste si nebo přineste. Freeshop funguje na principu komunitního sdílení. Slouží sociálně slabším a všem, kterým je myšlenka udržitelnosti a cirkulace blízká.
Od

Kde: vpravo od hlavního vstupu (bývalý Bauhaus)

Koncepce: Zuzana Šrámková, Jakub Adamec

Autorka a autor objektu:
Barbora Kurtinová, Jakub Černý

Grafický design: Barbora Kurtinová

Spolupráce: Food Not Boms Ostrava

 

Do freeshopu, „obchodu“ se zbožím zdarma, dodáváme „sortiment“ my všichni. Můžete přinést oblečení, nádobí, knihy, květiny, elektroniku, kancelářské pomůcky a další věci podle sezónní potřeby (kromě potravin a léků). Tyto věci jsou pak volně k odebrání.

Součástí freeshopu je i kapsář potřeb. Napište zde, co potřebujete, nebo čtěte a doneste, co potřebují druzí.

Až se pustíte do úklidu, očistěte zaprášené a nevyužívané věci a přineste je do freeshopu. Pomůžete, nebo někomu uděláte radost.

Freeshop má sloužit nejen sociálně slabým, studentům nebo lidem bez domova, ale také těm, kteří jeho obsah využijí nebo komu je blízká jeho myšlenka. Jde nám především o princip solidarity posilující důvěru a upevňující lokální vztahy.

Co pro jednoho může být odpad nebo zbytečnost, může druhý shledat jako něco, co nezbytně potřebuje. Udržitelnost, cirkulace a nerůst patří mezi základní ideové pilíře freeshopu, stejně jako šetrnější přístup k Zemi i přehodnocení našich spotřebitelských návyků.

K realizaci objektu jsme využili nabídku z materiálové knihovny PLATO obsahující vzorky zbytkových a odpadových materiálů z převážně ostravských firem, jež lze zdarma získat.

15

Barbora Kurtinová a Jakub Černý: Freeshop. Foto: Zuzana Šrámková, PLATO
(c) Zuzana Šrámková, PLATO
(c) Zuzana Šrámková, PLATO
Foto: Zuzana Šrámková, PLATO
(c) Zuzana Šrámková, PLATO