Smogová vlajka

Zapojte se! Vyvěšujme vlajku v případě smogu a upozorňujme na pomalé a nedostatečné řešení klimatické krize na celostátní úrovni i na úrovni jednotlivých měst.

Autor vlajky:
Marius Konvoj

Kurátor:
Jakub Adamec

Spolupráce:
Zuzana Šrámková

První smogovou vlajku PLATO vyvěsilo v září 2019.

Od října 2021 nabízíme vlajku dalším zájemcům.

 

Smogovou vlajku PLATO vyvěšuje vždy, když látky znečišťující ostravské ovzduší překročí limit (tj. když index kvality ovzduší dosáhne třetího stupně). Můžete se přidat i vy, jednotlivci nebo instituce. Smogovou vlajku pro nás i další zájemce připravil umělec Marius Konvoj.

Komu je určena:
jednotlivci, kluby, kavárny, instituce, školy

Jak ji získáte:
Malý formát tohoto užitečného uměleckého díla lze zakoupit v PLATO za 321 Kč, nebo si jej stáhnout (níže) a vytisknout.
Střední a velký formát pouze na objednávku.

Rozměry vlajky:
malá 0,2 × 0,3 m
střední 0,35 × 0,6 m
velká (ve formátu státní vlajky) 1 × 1,65 m

Materiál:
Vlajky jsou vyrobeny z recyklovaného materiálu (se svolením umělkyně jsme použili umělecké dílo Čirá slabost Marge Monko).

Jedná se o lehce aktivistický projekt vyžadující od zúčastněných určitou míru angažmá.

 
Foto: Zuzana Šrámková, PLATO
 

 

 

Ke stažení

Manuál pro partnerské instituce

  1. Obdržíte-li SMS z PLATO s informací o zhoršené kvalitě ovzduší (podle webu Českého hydrometeorologického ústavu a jeho indexu kvality ovzduší), vyvěsíte vlajku.
  2. Vlajka by měla být vztyčená celý den, i když se rozptylová situace během dne zlepší.
  3. Jestliže se rozptylová situace nezlepší ani následující den, necháváte vlajku viset. Jestliže je kvalita ovzduší přijatelná či dobrá, vlajku spustíte. V obou případech dostanete SMS z PLATO.
  4. Prosíme o informaci formou SMS na (+420) 702 206 099, na jaké číslo má PLATO upozornění odesílat.

Smog je jeden z mnoha důsledků krátkozrakého počínání naší civilizace.

PLATO v roce 2019 iniciovalo vznik první smogové vlajky, kterou vyvěšujeme pokaždé, když koncentrace znečišťujících látek v ostravském ovzduší překročí hranici běžného stavu (tj. když index kvality ovzduší dosáhne třetího stupně). Touto intervencí jsme se připojili k Celosvětové stávce za klima. Společně jsme chtěli upozornit na to, že požadujeme po politicích/čkách, aby jednali v zájmu co nejrychlejší akce proti dalšímu zhoršování klimatické krize. Její řešení na celostátní úrovni i na úrovni jednotlivých měst vnímáme stále jako pomalé a nedostatečné. Sympatizujeme s prohlášením pražských kulturních institucí k vyhlášení stavu klimatické nouze na území města Prahy.

Marius Konvoj (vlastním jménem Pavel Pernický) je umělec, pedagog a hudebník. V poslední době se zabývá hlavně projektem neoego act. Prostřednictvím svého stejnojmenného instagramového profilu se výraznými grafickými pracemi jednou týdně vyjadřuje k aktuálním ekonomickým, ekologickým a jiným společenským tématům a problémům. Pavel Pernický je součástí hudební platformy I love 69 Popgejů. Žije a tvoří v Ostravě.