Přednáška:
Na základě tří mezinárodních výstav současného umění, které kurátorsky připravil za posledních deset let, představí Karel Císař nástin vývoje současného umění od nultých let 21. století do současnosti.
Kurátor a teoretik současného umění Karel Císař se pokusí naznačit obecnější tendence vývoje současného umění od „archivního impulsu“ nultých let 21. století k materiálovým a spekulativním realizacím, s nimiž se na velkých přehlídkách setkáváme v posledních letech.
Výstava „Vzpomínky na budoucnost“ (Galerie Václava Špály v Praze, 2009) byla věnována aktuálnosti moderního umění v současném umění, „Obrazy a předobrazy“ (Galerie hlavního města Prahy, 2013) vztahovaly díla současných západoevropských umělců k ukázkám středoevropského meziválečného výstavnictví, funkcionalistické sklářské tvorby a surrealistické typografie a konečně výstava „Síť, gradient, opilecký krok“ (Dům umění města Brna, 2017) představila dva americké umělce vycházející z aplikované matematiky a politické ekonomie.
Karel Císař (1972, Praha) vystudoval filozofii na Univerzitě Karlově v Praze a na Ženevské univerzitě. Působí jako docent pro obor teorie a dějiny moderního a současného umění na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Za výbor z textů Abeceda věcí. Poznámky k modernímu a současnému umění (2014) byl nominován na Cenu F. X. Šaldy a za svou kurátorskou a teoretickou činnost byl oceněn pracovním grantem Ceny Igora Zabela za kulturu a teorii pro rok 2014.