Kino-pátek:

Kosmos (FR, 2014)

  • zrušeno

103 min

Ve francouzském znění s českými titulky

Vstup na projekce je součástí vstupného do galerie.

 

Projekci z důvodu zhoršené pandemické situace rušíme a přesuneme ji na jarní termín. Děkujeme za pochopení.

Umělecká závěť napsaná slangem mládeže. Poslední snímek Andrzeje Żuławského podle Gombrowiczova románu jako enfant terrible polského filmu.

Poslední film Andrzeje Żuławského je jako umělecká závěť napsaná slangem mládeže. Enfant terrible polského filmu se k literární předloze – stejnojmennému románu Witolda Gombrowicze – chová se sobě vlastní svobodou. Děj se neodehrává ve vsi Zakopane, ale v západní Evropě a z meziválečného období je přenesen do současnosti. Především se ale román, který mnozí považují za nejtemnější Gombrowiczowo dílo, v Żuławského podání změnil ve skutečně zábavnou frašku. Jedná se o evidentní tvůrčí nevěrnost, ale není pochyb o tom, že by spisovateli, který byl známým provokatérem, naprosto vyhovovala. Andrzej Żuławski ve svém posledním filmu, stejně jako za starých dobrých časů, šíleným tempem proletí dějem a očaruje nás krásou jednotlivých záběrů a rafinovanou hrou jazyka. Příběh začínajícího spisovatele Witolda je pro něj příležitostí podělit se s divákem o radost plynoucí z vyprávění a vytváření světa na plátně. Při té příležitosti také povoluje otěže své vášni pro film, která se, namísto exaltovaných vyznání lásky, projevuje v jeho groteskních disputacích o vztahu Bressona a Bessona. (Kino na hranici)

Drama
Režie: Andrzej Żuławski
Předloha: Witold Gombrowicz (kniha)
Scénář: Andrzej Żuławski
Kamera: André Szankowski
Hudba: Andrzej Korzyński
Hrají: Sabine Azéma, Victória Guerra, Ricardo Pereira, Andy Gillet, Johan Libéreau, Jean-François Balmer, Clémentine Pons, Jonathan Genet, António Simão