Diskuze:
Druhý díl debatního cyklu Edity Stejskalové otevře téma anticiganismu.
„Požadujeme otevřenou konfrontaci. To není ponoukání k násilí. Já i vy jsme teď v konfrontaci a není to násilí.“
Steve Biko ve filmu Volání svobody (1987)
Zvyšování veřejného povědomí o existenci anticiganismu a prezentace argumentů, že je nežádoucí, je první krok, který je třeba učinit v boji proti němu. I když určité anticiganistické chování nemusí být na úrovni zločinu nebo porušování práv, neznamená to, že neškodí sociální soudržnosti. Je to také stereotypní chování, které normalizuje anticiganismus. Stereotypizace vede k otevřeně rasistickým prohlášením a činům, včetně těch, které porušují zákon.
Druhý díl cyklu Limity svobody, který pro PLATO připravuje aktivistka a bývalá členka v Radě vlády pro záležitosti romské menšiny Edita Stejskalová, otevře téma anticiganismu. Pozvání do diskuze přijaly čtyři osobnosti:
Diskuzní cyklus Limity svobody:
Společenský systém není spravedlivý, pokud převažuje ve společnosti norma, že individuality ve své podstatě svobodné nejsou. Systém tak může odrážet limity svobody jednotlivců a kolektivu. Jsou úzkost, strach nebo odvaha hybnou silou při utváření společenských systémů?
O autorce cyklu:
Edita Stejskalová je aktivistka a bývalá členka v Radě vlády pro záležitosti romské menšiny. Vystudovala obory politologie, sociální politika a sociální práce na Masarykově univerzitě v Brně. Je koordinátorkou pro sociální začleňování. Žije a pracuje v Ostravě.