Komunitní hostina:

Společné trávení: Nejen romské recepty pro snesitelnější klima

Místo konání:
  1. PLATO, Porážková 26

Vstupné:
Fandíš 1 Kč
Podporuješ 30 Kč
Srdíčko 100 Kč

 

Mezigenerační a multietnické stolování a povídání v zahradě PLATO s kolektivem z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze a romských žen ze severu Čech.

Zveme na společnou hostinu na zahradě PLATO, romskou kuchyni, výměnu zkušeností a sdílení. Svět poprvé zažil celý rok, kdy bylo o více než 1,5 stupně tepleji než před průmyslovou revolucí. Klima ale zhoršuje nejen vzrůstající procento skleníkových plynů, ale také stupňující se nenávist a obavy. Žijeme ve světě několika válek. Únava z protínajících se krizí, hluboké vyčerpání, bolavé tělo, ale i přetrvávající následky dlouhého covidu, které mnoho lidí pociťuje – a i my samy to na sobě cítíme, vidíme to v našem okolí.

Skrze praktiky společného vaření romských jídel, jedení, povídání si a sdílení osobní historie a zážitků se ptáme, jak schopnost vyživovat naše těla spojuje tradice, vnímavost a schopnost vyjít s málem, jak proměňuje identitu jedlíka (a kuchařky) a jak nás vtahuje do nových vztahů s ostatními: lidmi i více-než–lidmi, těžební krajinou i zahradou. Zkoumáme romské recepty, kuchařské epistemologie a naše vzájemné propletené dědictví, kde romská kuchyně, stejně jako romský jazyk, mizí – a s tím bohužel i celý způsob života.

Přidejte se k našemu trávení.

Akci připravují:

Kateřina Holá, umělkyně a rezidentka PLATO; Emilie Horáčková, sociální pracovnice a rezidentka PLATO; Dagmar Lorenz-Meyer, sociložka a pedagožka; Daniela Hanusová, pracovnice v kultuře; Lindi Dedek, umělkyně; Kristýna Trochtová, studentka genderových studií; Ester Kunštátová, studentka genderových studií

Program souvisí s projektem rezidencí, který byl podpořen těmito institucemi: Evropská unie (Next Generation EU), Národní plán obnovy, Ministerstvo kultury ČR.