Zahájení a audio performance:

Ruina, rozrůznění

Admission free

 

Zahájení třetího obrazu cyklu Ó a ach, krása, ruina a strach a jeho výstav. Audio performativní situace Nely Bártové s kolektivem performerů/ek a performance Marka Pražáka.

Audioperformance Nely Bártové a kolektivu performerů inspirovaná třetím obrazem Ruina, rozrůznění celoročního cyklu Ó a ach, krása, ruina a strach:

„Základ audio-performativní situace tvoří poetický text. Text je volným pokračováním poemy, která vznikla pro audiovizuální báseň Go deep, but not really deep. Báseň vznikla na mém rezidenčním pobytu v Regensburgu a zabývá se různými způsoby přemýšlení o krajině a zosobňování krajiny. Pokračováni textu je poetické navázání, na jehož základě vzniká zvuková kompozice a performance. Společně s performery zpracováváme témata jako nacházení a vytváření symbiózy ve vztahu člověk – krajina, snaha odnaučování zažitých lidských zvyků a moderních způsobů myšlení, změna přístupu k ostatním živým entitám, sestup člověka z hierarchického žebříku, animismus – to vše v ruinách stávajícího zkostrbatělého lidského myšlení.“ NB

Nela Bártová, původem z Opavy, žije, studuje a pracuje v Brně. Vystudovala Ateliér Sochařství 2 na FaVU VUT a působí v opavském spolku Bludný kámen, který se zabývá současným uměním a experimentální hudbou. Tvoří vizuální část audiovizuálního elektronického dua Lowmoe a občasně mixuje kolotočářské tekno, ale také ambientní zvuky. Nedílnou součástí její práce je text—na ostravském nakladatelství Bílý Vigvam jí letos vyšla debutová sbírka Na konci chodby je ráno. Ve svých dílech Bártová zpracovává témata týkající se člověka ve vztahu k přírodě a jeho fungování v současném světě. V průřezu její tvorbou se objevují prvky koláže, které využívá v různorodých formách, především v kombinaci médií, se kterými pracuje.

Kolektiv performerů/ek tvoří Jan Bražina (Ateliér Sochařství 2, Fakulta výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně), Andrea Dudková (Scénografie, Janáčkova akademie múzických umění/Ateliér Environment, Fakulta výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně), Martin Dušek (Centrum audiovizuálních studií, Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze), Karolína Klimecká (Ateliér Tělového designu, Fakulta výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně), Adam Směták (Fotografie, Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze) a Lucie Ščurková (Centrum audiovizuálních studií, Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze).

Koncertní řadu PLATO podpořilo Ministerstvo kultury ČR.