Výstavy

Výstava Cena Jindřicha Chalupeckého 2023

Místo konání:
  1. PLATO Bauhaus, Janáčkova 22
Pořádá:
Společnost Jindřicha Chalupeckého ve spolupráci s PLATO

Vernisáž 1/11/2023 v 18 h

Umělci a umělkyně: Kryštof Brůha, Lenka Glisníková, Petra Janda, Gabriela Těthalová, kolektiv Stony Tellers

Zahraniční host: Jonas Staal

Kurátorky a kurátoři: Barbora Ciprová, Veronika Čechová, Tereza Jindrová a Karina Kottová (kurátorský kolektiv Společnosti Jindřicha Chalupeckého) a Jakub Adamec (PLATO)

 

Prezentace laureátů a laureátek nejvýznamnějšího tuzemského ocenění pro umělce do 35 let.

Na výstavě Ceny Jindřicha Chalupeckého 2023 se představí čtyři individuální tvůrkyně a tvůrce a jedno umělecké uskupení. V rámci 34. ročníku jsou oceněni Kryštof Brůha, Lenka Glisníková, Petra Janda, Gabriela Těthalová a kolektiv Stony Tellers. Společná výstava se koná v Ostravě – podruhé mimo Brno a Prahu. Výstavu doprovází projekt Propaganda Station letošního zahraničního hosta, jímž je mezinárodně etablovaný nizozemský umělec Jonas Staal. Jeho práce se dlouhodobě zabývá vztahem mezi uměním, propagandou a demokracií.

Podrobné informace

Hlavní partneři: Ministerstvo kultury ČR, statutární město Ostrava, Hlavní město Praha

Cena Jindřicha Chalupeckého, nesoucí jméno předního českého teoretika a kritika výtvarného umění a literatury, esejisty a filozofa, byla založena v roce 1990 z iniciativy Václava Havla, Jiřího Koláře a Theodora Pištěka. Je nejvýznamnějším tuzemským oceněním pro umělce do 35 let. Než jako soutěžní přehlídka se však v posledních letech profiluje spíše jako platforma pro zprostředkování profilových uměleckých pozic a témat současného umění. Výstavy oceněných i zahraničních hostů uskutečňují střídavě v Praze, Brně a nově i v Ostravě. Pro výstavu vznikají nová umělecká díla a umělecké projekty. U příležitosti výstavy se koná rovněž zasedání mezinárodní poroty, která reflektuje samotnou výstavu i vybírá laureáty a laureátky pro následující rok. Program pro veřejnost navázaný na jednání poroty přináší koncentrovanou zprávu o kvalitě a perspektivách současného českého umění.