Dočasné struktury 6

Od

Umělci:
Than Hussein Clark, Martin Zet, Daria Melnikova

Kurátoři:
Michal Novotný, Marek Pokorný, Iveta Horáková, Alice Sovadinová

Výstavy trvají po dobu působení PLATO v objektu na ulici Janáčkova 22 (bývalý Bauhaus).

 

V poslední fázi budování galerijního zázemí vznikla monumentální stage pro divadlo, koncerty a performance, zázemí pro edukaci vyhrazené vzdělávacím aktivitám a tvůrčím dílnám a poslední ze čtyř prezentačních struktur – displej. Po roce fungování v prostorách bývalého hobbymarketu se tak uzavřel výstavní cyklus Dočasné struktury.

Dočasné struktury jsou celoroční projekt PLATO, kdy funkční zázemí městské galerie v bývalém Bauhausu vytvářejí umělci. Místo tradičních výstav představujeme jako umělecká díla knihovnu, bistro, prodejnu, kino nebo zahradu.

Téměř 5000 m² plochy v prázdném hobbymarketu, který budeme využívat jen dočasně. Takové vstupní podmínky si přímo řekly o experiment, na němž se podílejí umělci. Místo tradičních výstav představujeme jako umělecká díla základní funkční vybavení galerií, které lze alespoň několik let plně užívat. Do doby, než se konečným sídlem PLATO stanou zrekonstruovaná městská jatka.

K experimentu jsme přizvali tvůrce z České republiky i ze světa, aby nám v letech 2018 a 2019 pomohli funkční zázemí PLATO vybudovat – postupně, v několika po sobě následujících cyklech projektu Dočasné struktury. Zároveň interiér doplňují díla ze tří již existujících uměleckých sbírek, která jsme vystavovali jako svébytnou „dočasnou strukturu“.