V letech 2018–2024 PLATO působilo v bývalém hobbymarketu Bauhaus v centru Ostravy, kde mělo k dispozici plochu téměř 5000 m² pro výstavy, program a vzdělávací aktivity. Jednalo se o dočasné působiště, a to do doby, než byla zrekonstruována sousední historická jatka z konce 19. století, která se na podzim 2022 stala trvalým sídlem. Od stejného roku, kdy jsme přesunuli hlavní aktivity do nového sídla v historických jatkách, prostor využívaly především další instituce, školy, platformy, komunity a jednotlivci, a to do konce června 2024. Prostorem prošlo přes 200 umělců a umělkyň, více než 60 institucí, platforem a komunit, stovky škol a tisíce návštěvníků a návštěvnic. Majitel objektu, město Ostrava, zde dlouhodobě plánuje novou výstavbu.
Otevření a uzavření: 11/4/2018–30/6/2024
Koncept prostoru a jeho využívání: Marek Pokorný, Linda a Daniela Dostálkovy, Michal Novotný, Jakub Adamec a Edith Jeřábková
Vizuální identita: Tomáš Celizna a Radim Peško
Výstavní prostory: 5 400 m²
Celková užitná plocha: 6 160 m²
←→
Ve velkorysém otevřeném prostoru haly se nacházely knihovna s čítárnou, bistro s navazující zastřešenou zahradou a kino, které během dne sloužilo jako relaxační zóna. Vybudovali jsme zde také rozměrné pódium/stage pro koncerty nebo divadlo a knihkupectví. Tyto části galerie, včetně recepce/infopointu, zázemí pro vzdělávací programy a šatny, budovalo PLATO po dobu jednoho roku ve spolupráci s umělci a umělkyněmi z celého světa. Nabídli jsme tak funkční zóny i umělecká díla v jednom prostoru. V interiéru PLATO byly záměrně ponechány prvky odkazující na bývalou funkci objektu, jako jsou nápisy nebo výmalba.
Autoři a autorky Dočasných struktur: Jan Šerých, Julia Gryboś & Barbora Zentková, Milan Houser, Johana Pošová, Dominika Olszowy, Atelier Partero, Matyáš Chochola, Rustan Söderling, Klára Hosnedlová, Marge Monko, Zbyněk Baladrán, Stéphanie Lagarde, Zuza Golińska, Daria Melnikova, Martin Zet, Than Hussein Clark ve spolupráci s CPWH, Wesley Meuris
←→
Spolu s přesunem PLATO do prostor bývalého hobbymarketu Bauhaus vznikla nová vizuální identita a web PLATO. Autory jsou grafičtí designéři Radim Peško a Tomáš Celizna. Identita využívá zbytků formálního jazyka hobbymarketu, vytváří z nich nový příběh, a současně odkazuje na dočasnost působení v prostorách Bauhausu.
←→
Po dobu jednoho roku jsme postupně otevírali funkční zóny, které jsme budovali jako site-specific umělecká díla v rámci cyklu Dočasné struktury. Následovaly tři výstavní cykly: re:bauhaus (2019) vztahující se ke 100. výročí umělecké školy Bauhaus, Intenzity (2020), kdy jsme zkoumali různé druhy intenzit určujících podobu současného světa, a Ó a ach, krása, ruina a strach (2021–2022), v němž jsme pomocí obrazu a pojmu ruiny pojmenovávali proměny společnosti (ruina se stala i součástí PLATO – ruina bývalého hobbymarketu, zrekonstruovaná ruina bývalých jatek, Ostrava jako ruina industriální doby). Mezinárodní výstavní projekty zcela přirozeně zahrnovaly umělce a umělkyně působící v regionu. Během covidové pandemie jsme pro výstavy využívali i výkladce. V roce 2020 a 2023 jsme se, vedle Prahy a Brna, stali spolupořadateli výstav laureátů a laureátek Ceny Jindřicha Chalupeckého.
←→
Současné (vizuální) umění nás zajímá v kontextu jiných uměleckých oborů a vědních disciplín. V PLATO Bauhausu jsme pořádali dvě hudební řady, jednu zaměřenou na současnou experimentální elektronickou hudbu ve spolupráci s platformou Gin&Platonic, druhou orientovanou na současnou artificiální hudbu, jejímž dramaturgem byl Daniel Brożek. Nabízeli jsme pravidelné kino-projekce, přednášky a debaty a seznamky pro rodiče s dětmi, mineralogy nebo lidi se smutkem. Intenzivně jsme se věnovali vzdělávacím programům pro všechny stupně škol a děti od batolecího věku po dospívající. Pravidelně se tu konala Letní akademie současného umění pro vyučující. Zažili jsme tu Školu myšlení, Školu zapomnění, Školu výrazů nebo sympozium Critical Styling.
Od roku 2022, kdy jsme přesunuli hlavní aktivity do nového sídla v historických jatkách, prostor využívaly další instituce, platformy, komunity a jednotlivci. Pořádali tu debaty, workshopy, semináře, výstavy, festivaly, performance, koncerty nebo se jen potkávali na bezpečném místě. Konala se tu i svatba.
←→